Mehmet İMAMOĞLU
Sitemizin Tasarımcısı, Yazılımcısı ve Logo Çizeri

Kahramanmaraş Afşinli bir ailenin (hayırlı) evladı olarak 1987'de Hollanda'da dünyaya geldim. Uzun süredir Eindhoven Teknik Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği Fakültesinde okuyorum. Aynı zamanda öğretmenlik eğitimine devam ediyorum.

2004 Yılından itibaren Kahramanmaraşspor’a bir ilgim doğdu. Sanal alemde Kahramanmaraşspor’a dair hiç mi hiç bilgi yoktu. Renkleri dahi bilinmiyordu. Ufak bir ön araştırma yaparak 2005 yılında evvela bir taraftar sitesi kurdum. Elimde bir tane kulüp logosu vardı. Kaynak yetersizliği nedeniyle sitenin büyük bir bölümünü logomuz kaplıyordu aslında. Elimde kulübe dair tek bilgi olan bu logo bile daha sonra bulduğum arşiv fotoğraflarına göre yanlıştı. Bu yüzden bir kaç kez üzerinde düzenleme yaptım. Site zamanla çok ziyaretçi çekti. İki-üç sene içerisinde sitemiz rakip takımların da gözdesi olmuştu ve örnek alınmaya başlanmıştı. Sitemizin “gelecek maç” bölümü için rakip takım logosu her zaman sıkıntıydı. Bir logo bulsak dahi genelde kalitesi çok zayıftı. Belki de o zamanki kulüp sitelerinin en büyük sorunu bu “gelecek maç” kısmıydı. Logo çizmeye bu vesileyle başladım. İlk çizdiğim logo Kahramanmaraşspor'un eski rakiplerinden Cizrespor logosuydu. Bu logo (ufak hatalara ragmen) halen internette rahatlıkla bulunmakta ve uzun süre TFF sitesinde de yer almıştır. Cizrespor logosundan sonra aynı gruptaki bir çok rakibin, daha sonra tüm ligin, daha sonra bütün profesyonel liglerin, daha sonra Kahramanmaraş amatörlerinin ve daha sonra diğer amatörlerin logolarını çizmeye başladım. Kütüphanem böylelikle genişledikçe genişledi. Sitemizdeki en torpilli bölüm ise Kahramanmaraş amatör kulüpleri.. =)

Bu logolar tarafımdan yılda 2 kez kullanılmaktaydı. Ama logoyu arayan, ihtiyacı olan bir çok insan olduğunu fark etmiştik. Sitemizin e-postasına sık sık 'bu logoları nerden buluyorsun?' şeklinde sorular geliyordu. Ayrıca diğer ülkelerde logoların rahat bulunabileceği kaynak siteler varken, Türkiye’de henüz böyle bir çalışmanın yapılmamış olması beni üzüyordu. Aslında 2006’dan beri böyle bir site kurma niyetim vardı. Ama yalnız başıma çok zordu. Oğuz Kağan'ın da fikri aynıydı. Tanışmak nasip oldu. O da Barbaros abimizle tanışmış daha önce. Böylelikle 2009'da sitemizi kurduk. Maalesef sitemizi sürekli güncelleme imkanımız yok. Buna rağmen günde 100-200 arası insan sitemize giriyor ve bu çalışmanın başarılı olduğunu Türkiye Kupası maçlarını yayınlayan ATV/A Spor, 1. Lig maçlarını yayınlayan TRT 1/TRT Spor ve zaman zaman 2. ve 3. Lig maçlarını yayınlayan Lig TV’de sitemizden alıp kullandığı logolardan anlayabiliyoruz. (Logolarda her çizerin kendisine ait olduğunu bildiği bir detay vardır =) ). Uluslararası futbol siteleri de ayrıca sitemizdeki logolardan faydalanmaktadır. Yine çeşitli bilgisayar oyunu geliştiricileri de logoları şuan bulunduğunuz siteden almaktadır. Türkiyemize güzel bir çalışma kazandırdığımızdan dolayı gurur duyuyorum ve bu çalışmaya ilgi duyup sitemize ziyarette bulunmanızdan dolayı ekibimiz adına teşekkür ediyorum.

Erkan ADAY
Sitemizin Güncelleyicisi

1984 Doğumluyum ve aslen Mardinliyim; ancak doğduğum tarihten beri Karşıyaka'da yaşıyorum. Gerek iş gerek okul hayatımın tümü İzmir'de geçti. Hobi olarak çeşitli gazete ve web sitelerinde amatör futbol yazarlığı yapıyorum. Futbola ilgim henüz 11 yaşındayken teletekst aracılığıyla başladı. Gençlik hevesiyle futbol oynama isteğim olsa da bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Elbette bu, içimizdeki futbol aşkının sönmesine engel değildi. Gençlik dönemlerimde internet olmadığından profesyonel liglere kadar takip edebiliyordum; 2008'den sonra amatör futbol daha çok ilgimi çekmeye başladı. Kuruluşundan beri bu güzide sitenin sıkı takipçisiydim. Lakin site tasarımcısı ve çizerlerin çeşitli işlerinden dolayı siteye vakit ayıramaması ve sitenin güncel kalmaması beni bir hayli üzüyordu. Özellikle logo konusunda oldukça hassas olan ben, elimi taşın altına koymaya karar verdim. Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip bu sitenin kurulmasını sağlayan Mehmet'e, ekip arkadaşlarına ve logo gönderen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Barbaros TAMER
Sitemizin Logo Çizeri

1959 Ankara Küçükesat doğumluyum. İlkokula Kavaklıdere'de başladım, Kurtuluş'ta bitirdim. Orta öğretimini İstanbul Yesilyurt'da tamamladım. Liseyi ise Adana'da Endüstri Meslek Lisesi'nde okudum. 1978 Senesinde Almanya'ya geldim, önce teknik üniversiteye, sonrasında ise Berlin Sanat Akademisi'ne devam ettim. Bu arada evlendim (1982) ve maalesef eğitimimi bitiremeden çalışma hayatına atıldım. 20 Yıl boyunca ünlü bir otomotiv firmasında enjeksiyonlu plastik makinaları ustabaşı olarak hizmet verdim. Buradan ayrıldıktan bir sene sonra 2005 senesinde ağır bir kalp krizi geçirerek malulen emekliliğe ayrıldım. Şimdilerde kendimi amatör grafiker olarak yetiştirmeye çalışıyorum.

Futbola ilgim Adana'da lise yıllarında başladı. Okul takımı, mahalle takımı derken Adana Demirspor genç takımında antremanlara katıldım. Ama lise bitince babam, bizim Almanya macerasının başlama vuruşunu yaptı. Almanya'da da Berlin Sakaryaspor adında bir amatör takımda 1996'ya kadar top koşturdum. O yıl sakatlandım ve futbolla ilişkim o zamandan beri dijital ortamda devam ediyor. İyi bir Beşiktaş taraftarı olduğumu söyleyebilirim, ancak fanatik değilim. Yurt dışında mücadele veren tüm takımlarımızı gönülden destekçisiyim. Bu sitede yer almama vesile olan Oğuz Kağan kardeşime teşekkür ediyorum.

Eminim; Oğuz, Mehmet ve ben çok güzel bir takım oluşturacağız ve amatör futbola az da olsa katkı sağlayacağız..

Oğuz Kağan
Sitemizin Genel Koordinatötü ve Sorumlusu

5 Yaşımdan beri bilgisayarlar ile iç içeyim. Orta okul zamanları grafik tasarım ve tasarım programları ile uğraşmaya başladım. İlk başlarda oyunlara logo paketi, forma paketi gibi ekstra grafikler yapmaya başladım. Tabii bu paketleri yaparken birçok logo ihtiyacım oluyordu, bunun için önceleri efsane site www.hqfl.dk vardı ve birçoğumuzun ihtiyacını karşılıyordu ama çok fazla eksik ve hata vardı. Ama benim istediğim nokta olan amatör takımların logoları yoktu, zaman içinde onları toplamaya başladım. Sonra bu serüven bir gün böyle bir site kurma fikrini doğurdu. Önce kimseye bahsetmedim bu durumdan, sadece fikirdi. Sonra bir gün Barbaros abi ile tanıştık ve ona bu konuyu açtım, o bana logoların çizimi konusunda yardım etmeye başladı. Daha sonra Mehmet'e durumu söyledim. Ve güzel bir ekip oluşturduk.

Hemen sitenin hazırlıklarına başladık, önce tasarım konusunda biraz düşündük, sağolsun Mehmet site için çok güzel bir tasarım yaptı. Ağırdan gidiyorduk ama emin adımlarla ilerliyorduk. Daha sonra Mehmet sitenin kod kısımları ile ilgilenmeye başladı, bu sırada Barbaros abi ve ben de logo işlerini hallediyorduk. Barbaros abi logoları çiziyor, ben de bana gelen logoları ona iletiyordum. Bu arada logo konusunda bize destek olan herkese de ayrıca bir teşekkür borçluyuz, onların sayesinde takımların kendilerinde bile olmayan logoları vektörel ortama geçirdik.

Logoları çizmeye ve siteye yeni fonksiyonlar eklemeye devam ediyoruz.